«Славетна землячка - Ніна Смик» (до 70-річчя з дня народження)
Меню сайту

Категорії розділу

Наше опитування
Оцініть наш сайт

Всього відповідей: 2231

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Форма входу

Пошук

Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Корисні посилання



Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-Fi










   



https://twitter.com/rokitnebiblio





Вітаю Вас, Гость · RSS 01.12.2024, 18:33

«Славетна землячка - Ніна Смик»

(до 70-річчя з дня народження)

На фото цім –

Усміхнене обличчя жінки,

Що так і хочеться його читать,

Де грані загадковості

Переплітаються із мудрістю життя.

А. Волошина

БІОГРАФІЯ НІНИ ВАСИЛІВНИ СМИК

Зима. Валить і валить густий сніг... Замітає ліси, поля, садки, стежки. Маленькі, білі прозорі сніжинки усе летять і летять, танучи одна за одною на склі великого вікна. Саме у такий зимовий місяць, 15 лютого далекого післявоєнного 1947 року, у селищі Рокитне, Рокитнівського району, Рівненської області з’явилась на світ Ніна Василівна Смик.

Дитинство пройшло у бабусі, в селі Залав’я, де зробила перші свої кроки тримаючись за руку бабці, яка підтримувала її по життю.

Любила дівчинка відпочивати на канікулах у селі в бабусі. Йшли у ліс збирати ягоди, гриби, а по дорозі бабця  розповідала історії свого життя, яке здавалося їм дивним та заворожено красивим і утаємниченим.

У 1954 році пішла до першого класу. Шкільні роки згадуються не дуже веселими спогадами, але і там були світлі дні та сподівання, дитячі пустощі і не дитячі переживання, недоїдання, коли найбільше за все хотілося щось з'їсти а не слухати урок. Вона сиділа і думала, хто з її однокласників сьогодні свій сніданок з’їв, а хто залишив під партою. Завжди  з школи йшла останньою, часом весела, що поїла, а часом байдужа до всього і до всіх.

 В пам’яті дівчинки назавжди залишився спомин про вчительку російської мови та літератури, класного керівника з п’ятого по восьмий клас, мудрої наставниці Зайнутдінової  Раїси Миколаївни. Шкільні роки - це був час загартування, тернисто - мила дорога у велике життя, шлях у сьогодення.

У 1962 році Ніна Василівна закінчила восьмирічку, а далі навчалася у вечірній школі робітничої молоді. Дядьківський індустріальний технікум, за фахом - технолог скляної промисловості і виробів з нього.

 Працювала на різних посадах - рахівник Рокитнівської райспоживспілки, бухгалтером на базі споживчих товарів в селі Рокитне, контролером в Рокитнівському будинку культури, бо потрібно було допомагати мамі та дивитися за меншим братом Степаном. В той час мама її уже хворіла, та найтяжчі два роки були попереду. 17 жовтня 1965 року мама відійшла у вічність,  Ніні було 18 років.

З 1964 по 1976 роки працювала на різних посадах на Рокитнівському скляному заводі.

У житті кожної людини є місце служінню людському обов'язку. Воно починається там, де праця,  обов'язки стають справою і щастям твого життя, де люди не вимірюють свої зусилля однією лише сумою заробітку, а де людина чітко усвідомлює значення своєї роботи, наскільки б величною чи скромною вона не була, і розглядає її з точки зору спільних інтересів. Такою була Ніна Василівна.

Така людина знає радість безсонних ночей, радість причетності до зусиль своїх односельчан, народу, причетності до Вітчизни. І такі люди були у її житті, це перш за все директор скляного заводу Абрамов Іван Федорович, який вмів потурбуватися про обездолених дітей, вмів розрадити і порадити. Чудовою людиною, надійним товаришем по життю був  Карячкін  Віталій  Іванович.

Їй 20 років, зустріла свою долю, коханого, майбутнього чоловіка - Різничука Олега Васильовича, і 6 червня 1967 року одружилися.

Тихо, скромно, у сімейному колі відсвяткували цю подію, де були бабуся Єфросинія, тітка Стефа, її чоловік Борис,  найкращий, найдорожчий брат Степан. І на диво скромний букет квітів, що подарували жінки з склозаводу.

В розмаїті весни, 10 травня 1968 року,  доля подарувала молодому подружжю  донечку Лілію.

Дочка росла самостійна та незалежна, горда та працелюбна. Закінчила Дніпропетровський хіміко-технологічний технікум за фахом, хімік-аналітик. Київський медичний інститут народної медицини за фахом лікар-кардіолог, Київський університет ім. Т. Шевченка за фахом - психолог. Тепер працює лікарем кардіологом в інфарктному відділенні Київської міської лікарні № 1. В свою чергу подарувала пані Ніні  милу внучку Вікторію.

 В один з осінніх золотих, щасливих днів, з'явився на світ довгоочікуваний синочок  Олександр. Це сталося 28 жовтня 1973 року. І найкраще слово «мама» він говорив та говорить по особливому: «мамчик » . Уся краса світу, його безмежність і незбагненність втілилися у цих словах для мами. Олександр займається підприємницькою діяльністю, успішний комерсант, має мережу магазинів. В його характері закладено працелюбство, наполегливість та доброта. Підростають у  сина його сини та внуки пані Ніни - Євгеній та Дмитрик.

І на протязі довгих років Ніна Василівна займалася танцями. Танцювала

сама, вчила інших. Кожен танець народжувався по-своєму. Іноді слухала музику, і неодмінно хотілося зробити танець саме під неї. Іноді спочатку зароджувалася ідея створення танцювальної постановки, манера виконання, а вже тоді під неї підбиралася музика та рухи. Танець - це, перш за все, краса, політ руху, злиття з музикою, спосіб самовираження або спосіб показати себе в тому образі, в якому ніколи не будеш у житті. І ці перевтілення давали наснагу їй і її учням.

У 1976 році, чоловіка переводять на іншу роботу і вони переїжджають у Кіровоградську область, де розпочинається новий виток  життя, нова історія  родини. Адже це так далеко від  рідного Рокитного.

Та думкою  лине на рідне Полісся, до простих отих людей та самобутньої природи лісової, до верб отих плакучих, що спустили сумні коси до води і так тихенько їх купають у ній, до загадкової азалії, яка своїми пахощами наповнює душу теплом, до кущиків чорниці, що береш пригорщами і лине сміх на весь ліс, так хороше  у рідні стороні.

Так  на протязі всього життя намагалась показати свої вміння і талант не тільки на виробництві, а і в художній самодіяльності, на заводі, у місті Світловодську, Кіровоградської області. Працювала майстром, інженером технологом, майстром склодільниці.

 З товаришами по роботі мали великий потенціал, посвячували молодь у робітничий клас, дарували задушевну пісню, та веселий танок.

 Проводжали на заслужений відпочинок, урочисто, від усієї душі, даруючи слова подяки та щирого  захоплення ветераном  праці, дарували вишиті рушники:

«Зелені трави, квіти, жито

І дзвінку пісню солов’я.

Рушник барвисто так обвито,

Як справді доленька моя».

У 1994 році  повернулася на Рівненщину, працювала консультантом - психологом Малого науково-виробничого підприємства ПКРК в місті Києві. В 2001  вийшла на заслужений відпочинок,  ветеран  праці.

Домінуючими якостями Ніни Смик завжди є людська доброта, порядність, почуття гідності, любов до рідної землі та її народу, працелюбність, лагідне піклування про малих та старих, протистояння злу. Можна ще дуже довго

перелічувати ті якості, які роблять людину Людиною. І от, коли доброта стає твоїм натхненням і зіркою-дороговказом, можна    щиро сказати: "Я - щаслива людина!». Ці слова відносяться до пані Ніни.

Так у 2007 році Ніна Василівна відчула потребу писати, передавати на аркуш паперу ті думки, ті знання та уміння, ті поклики душі які жили в ній. Крізь переплутані вузлами й припорошені пилом суєтності, час від часу виривалися із свідомості, з глибин її сутності знаки питання. І вона вже не могла не писати. Це було важко, душа ридала, плакала, сміялась і в кінцевому акорді перемогла.

Несила було вчитися працювати на комп'ютері, в доволі зрілі  роки, переносити рукописи в друковані аркуші, та вона навчилася - любов до Бога та до своїх ближніх давала терпіння, наснагу, а з часом прийшов і досвід. 1 вже на кінець року вийшли книги: « Поштовх до життя»,« Троянда з відтінком розлуки», «Я загубив її», «Спиш і бачиш». У 2008 році : « Автобіографічна повість», Болючий спогад». У 2011 році « Обійми гріха». У 2013 «Солодка мить гіркоти», «Колючі шипи надії», « Роздуми».

 У квітні місяці 2010 року Ніна Василівна  стала членом національної спілки журналістів України.

Член спілки письменників України.

Творчість Ніни Смик вирізняється на фоні сучасної літератури з одного боку оригінальністю та не пересічністю мислення, з іншого – глибокими роздумами про особистість сучасної людини, щирістю та безпосередністю.

 

  

Окремі видання творів Ніни Василівни Смик

 

 Смик Н. Троянда з відтінком розлуки : повість, оповід. / Н.Смик. – Рівне: О. Зень, 2007. –   256с. 

Авторка віртуозно, наче художник, змальовує портрети наших сучасників. Мов яскраві акварелі, перед нами постають іноді ліричні, часом комічні, а подекуди й драматичні долі людей – творців бурхливого сьогодення.

Персонажі поданих творів багато в чому схожі на кожного з нас. Можливо, і ви у цій галереї образів віднайдете себе.

 

 

 

 

Смик Н. Я загубив її... : повість, оповід., жарти / Н.Смик. – Рівне:    Овід, 2007. – 328с.

Книга про непрості стосунки між людьми, про щасливе і нещасливе кохання і відносини між ними. Пошуки людиною самої себе у вирі повсякденності, споку­та гріхів і віра у віднайдення бездумно втраченого — основні мотиви у творчості автора.

 

 

 

 

 

Смик Н. Поштовх до життя : повість, оповід. / Н.Смик.– Рівне:  Овід , 2007. – 336с.

У книзі письменниці йдеться про рідний край, про непрості шляхи людей, про вибір, який робить кожного володарем своєї долі.

 

 

 

 

 

 

Смик Н. Спиш і бачиш : містика / Н.Смик. – Рівне: Овід, 2007. - 276с

Пошуки людиною самої себе у вирі повсякденності, спокута гріхів і віра у віднайдення бездумно втраченого - основні мотиви у творчості автора.

 

 

 

 

 

 

Смик Н. Болючий спогад : повість, оповід. / Н.Смик. – Рівне: Овід, 2008. – 308 с.

Про долі людей їх будні та свята нова книга авторки.

 

 

 

 

 

 

Смик Н.В.  Обійми гріха : оповідання / Ніна Василівна Смик. - К. : ДП «Ін - форм. - аналіт. агентство», 2010. - 267 с.

Про долі сучасників, про людину, про вибір кожним свого шляху в житті.

 

 

 

 

 

 

Смик Н. В. Солодка мить гіркоти : оповідання / Ніна Василівна Смик. - К. : ДП «Інформ.-аналіт. агентство», 2012. - 287 с.

Книга психологічної прози Ніни Смик, повна непростих запитань, долетворних протиріч, випробовувань буденністю, протистоянь ілюзій та реальності, складних почуттів та інших колізій на крутих життєвих стежках.

 

 

 

 

 

Смик Н.В. Колючі шипи надії: оповідання / Ніна Василівна Смик. - К. : ДП «Інформ.-аналіт. агентство», 2013. –  с. 160

З десятою книгою Ніни Смик ми поринаємо у таємничий світ людської душі, ходимо життєвими стежками її героїв, таких як і ми з вами людей. Скільки доріг, ситуацій, можливостей болю, щастя, усмішок і надії випадає на життя однієї людини.          

Ніна Смик усе це бачить, відчуває і зображує на сторінках чергової книги.

 

 

 

 

Смик Н. Роздуми. Філософсько-містичні / Н. Смик. – Рівне :  Волинські обереги. 2014. – 116 с.

Знання і мудрість, любов та ненависть, прекрасне й нице – ці поняття, ці вічні істини з давніх-давен супроводжують і буття людства загалом, і життя кожної окремої людини від її народження аж до смертного одра. У своїх «Роздумах» автор за допомогою художнього слова подає неординарний підхід до осмислення вічних загадок і проблем людства, намагаючись поєднати філософські пошуки істини з притаманним кожній жінці містичним сприйняттям дійсності.

 

 

 

 

Смик Н. В. По гострому лезу життя / Н. В. Смик. - Рівне : Волинські обереги, 2014. - 148 с.

У своїй новій книзі автор за допомогою художнього слова через долі та життєві історії пересічних людей подає неординарний підхід до осмислення вічних загадок і проблем людства, намагаючись поєднати філософські пошуки істини з притаманним кожній жінці сприйняттям дійсності. Проходячи «По гострому лезу життя» кожного свого героя, переживаючи його болі й радості, письменниця водночас балансує на пульсуюче чутливому нерві власного сумління, світосприйняття, жит­тєвої мудрості.

 

 

 

 

Смик Н. В. Насіння висіяла доля. Філософсько-етичні роздуми / Н. В. Смик. - Рівне : Волинські обереги, 2014. - 196 с.

Мислення людини, яка прагне до мудрості, пов’язане з домінуванням нетривіальності, незвичайності ідей, семантичної гнучкості, тобто здатності бачити об’єкт під новим кутом зору, образної адаптивної гнучкості, тобто здатності змінити сприйняття об’єкта в такий спосіб, щоб бачити його нові, приховані від спостереження сторони, семантичної спонтанної гнучкості, тобто здатності продукувати різноманітні ідеї у незвичній ситуації. Мудрість та вічні цінності супроводжують нас повсякчас як у найбуденніших виявах життя, так і у містичних, незбагненних формах. Щоб їх помітити і зрозуміти, варто лише на мить зупинитися в шаленій -гонитві щоденної суєти і - замислитися, побачити те зерно істини, яке кожному з нас висіяла доля...

 

 

 

Смик Н. В. Недоспівана мелодія... / Н. В. Смик. - Рівне : Волинські обереги, 2016. - 244 с.

Кожному з нас життєва дорога дарує як радощі, так і випробування... У новій книзі "Недоспівана мелодія...” автор через художнє слово подає власні рефлексії пережитих неординарних ситуацій, знаходить мужність поділитися з читачем болісними спогадами та переживаннями. Балансуючи на пульсуюче чутливому нерві власного сумління, світосприйняття, життєвої мудрості Ніна Смик пропускає через себе мелодію життя кожного героя, переживає його успіхи та розчарування, болі й радості.

 

 

Видання про Ніну Василівну Смик.

Гуз М. Славетна землячка – Ніна Смик / М. Гуз. – Рокитне, 2013 .- 11 с. (Збираємо історію села по крупинці).

Єремейчук В. Я живу Поліссям : бібліографічний огляд творчості Ніни Смик .- Рокитне, 2013 .- 16 с. – (Літературне краєзнавство).

 

Публікації творів Ніни Смик на сторінках періодичних видань

  • Смик Н. Епоха : [оповідання]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№7/27 січ./. -  С. 2
  • Смик Н. Квіти : [оповідання]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№23/24 берез./. -  С. 6
  • Смик Н. Колір : [оповідання]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№51/4 лип./. -  С. 4
  • Смик Н. Байстрюк : [невигадана історія]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№61/8 серп./. -  С. 4
  • Смик Н. Синьоока мавка : [невигадана історія]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№67/29 серп./. -  С. 4
  • Смик Н. Наречена : [невигадана історія]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2007. -№76/77/22 верес./. -  С. 8
  • Смик Н. Затемнення : [оповідання]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета.-Рокитне, 2008. -№51/11 лип./. -  С. 6
  • Смик Н. Подружжя : [оповідання/ Н. Смик //Вільне слово: громадсько-політична газета.-Рівне, 2010. -№86/16 листоп./. -  С. 5
  • Смик Н. Син : [історія долі]/ Н. Смик //Полісся-інформ: обласний рекламно-інформаційний тижневик. -Рокитне, 2011. -№43/4 листоп./. -  С. 25
  • Смик Н. Цвіркун : [оповідання]/ Н. Смик //Полісся-інформ: обласний рекламно-інформаційний тижневик. - Рокитне, 2011. -№25/1 лип./. -  С. 27
  • Смик Н. Конюх : [історія долі]/ Н. Смик //Полісся-інформ: обласний рекламно-інформаційний тижневик. -Рокитне, 2011. -№28/22 лип./. -  С. 27
  • Смик Н. Місяць у серпні : [історія долі]/ Н. Смик //Полісся-інформ: обласний рекламно-інформаційний тижневик. -Рокитне, 2011. -№32/19 серп./. -  С. 27
  • Смик Н. Втеча : [оповідання/ Н. Смик //Вільне слово: громадсько-політична газета.-Рівне, 2011. -№26/29 берез./. -  С. 12
  • Смик Н. Неспокутуваний гріх : [оповідання]/ Ніна Смик //Жінка: журнал для всієї родини.-Киiв, 2012. -N11. -  С. 18-19.
  • Смик Н. Помстився : [невигадані історії]/ Ніна Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета. - Рокитне, 2014. - №13/14/13 лют./. -  С. 7
  • Смик Н. Розпач : [невигадані історії]/ Н. Смик //Новини Рокитнівщини: громадсько-політична газета. - Рокитне, 2014. - №67/68/28 серп./. -  С. 7

Публікації про Ніну Смик та її творчість в періодичних виданнях

  • Кириловець В. Я на коліна стану перед вами/ В.Кириловець //Новини Рокитнівщини : громадсько-політична газета. - Рокитне, 2007.-№104/12груд./. – с.2
  • Волошина А. Пам'ять серця/ А. Волошина //Вільне слово: Громадсько-політична газета.-Рівне, 2013. -№38/23 трав./. -  С. 4
  • Кириловець В. Я живу Поліссям/ В.Кириловець //Новини Рокитнівщини : громадсько-політична газета. - Рокитне, 2013.-№41/42/23 трав./
  • Бабінець А. Герої - це мої рідні люди/ А. Бабінець //Вільне слово: Громадсько-політична газета. - Рівне, 2014. - №82/20 листоп./. -  С. 12

Інтернет-ресурси

Смик Ніна Василівна  [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Смик_Ніна_Василівна . – Назва з екрана.

Ніна Смик «Болючий спогад» [Електронний ресурс] // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека: сайт. – Режим доступу : http://libr.rv.ua/ua/news/1487/ – Назва з екрана.

- Відкриття музейної-експозиції «Славетна землячка - Ніна Смик» [Електронний ресурс] // КЗ «Рокитнівська централізована бібліотечна система» : сайт. – Режим доступу : http://roklibr.at.ua/news/vidkrittja_muzejnoji_ekspoziciji_slavetna_zemljachka_nina_smik/2013-05-18-256  – Назва з екрана.

- Проект «Славетна землячка - Ніна Смик» [Електронний ресурс] // КЗ  «Рокитнівська централізована бібліотечна система» : сайт. – Режим доступу : http://roklibr.at.ua/index/zalavska_pshb/0-193   – Назва з екрана.

- Літературні зустрічі з письменницею – землячкою Ніною Смик [Електронний ресурс] // КЗ «Рокитнівська централізована бібліотечна система» : сайт. – Режим доступу : http://roklibr.at.ua/news/literaturni_zustrichi_z_pismenniceju_zemljachkoju_ninoju_smik/2014-11-17-425  – Назва з екрана.

Літературно-музична вітальня по творчості письменниці – землячки Ніни Смик «Рідне Полісся – доля моя!..» [Електронний ресурс] // Бібліотека-філія с. Рокитне: сайт. – Режим доступу : http://rokitnelibr.at.ua/news/literaturno_muzichna_vitalnja_po_tvorchosti_pismennici_zemljachki_nini_smik_ridne_polissja_dolja_moja/2014-11-14-49   – Назва з екрана.

Рідне Полісся - доля моя ... [Електронний ресурс] // Рокитнівський НВК «Школа І-ІІІ ступенів-ліцей»: сайт. – Режим доступу : http://rnvk-licey.wixsite.com/rnvk-licey/all-news-and-events-1 .  – Назва з екрана.

- МУЗЕЙНА-ЕКСПОЗИЦІЯ "СЛАВЕТНА ЗЕМЛЯЧКА - НІНА СМИК!": [екскурсія музейною експозицією «Славетна землячка – Ніна Смик»] [Електронний ресурс] // YouTube.ua : сайт. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=bJlmOxHJvsk .– Назва з екрана.

Оксана Лісовець.

Валентина Єремейчук.

 

 

Рокитнівська ЦСПШБ © 2024 | Хостинг від uCoz | Розробка та дизайн: Іван Соколов