Найбільш різноманітним, колоритним є літній обрядовий цикл православних свят українського народу. Серед основних: Зелені свята (Трійця), Купайла (Івана Купала), Петрів день(святих Петра та Павла) та ін.
В основі літньої обрядовості лежав культ рослинності і магія заклинання майбутнього врожаю. Оберегом від злих сил була зелень. Тому церкви, хати, господарчі будівлі прикрашали зеленню дерев. Ключовими в літньому обрядовому циклі були два поняття: вода і рослини. Саме довкола них вибудовувалися обрядові й магічні дії, пов’язані з шануванням сонця, рослинності, предків і покликані забезпечити врожай.
Одним з улюблених свят українського народу, що припадали на літо, є Трійця. Трійця вважається в народі одним з найбільших свят після Різдва та Великодня. Відзначають його у 7-му неділю після Воскресіння Христового і святкують три дні. Це свято на честь Бога-Отця, Бога-Сина і Духа Святого.
За біблійними переказом, на 50-й день після воскресіння Ісуса Христа люди, які молилися, побачили Святого Духа - він вогненними язиками зійшов на апостолів, після чого вони почали розуміти різні мови, переповідаючи людям учення Божого Сина. На місці зішестя було збудовано перший християнський храм, і з того часу Трійця вважається початком народження християнської церкви.
Ще в Україні Трійцю вважають часом відновленого життя, зелені. На свято, люди прикрашають свої житла гілками клена, липи, ясена. Підлогу притрушують лепехою.
У понеділок 13 червня, на другий день свята Святої Трійці в читальній залі книгозбірні проведено народознавчі посиденьки «Прийди, прийди до мене, Неділенько Зелена». Розмістившись поспілкуватись біля святкової книжково-ілюстративної виставки «Трійця єднає, надихає, береже», ознайомились з тематичними книгами, поспілкувались про традиції прикрашання домівок на святкові дні. За філіжанкою запашного трав’яного чаю поспілкувались про традиції святкування Зелених свят.
Оксана Лісовець
|